payvar
19 بهمن 1401 - 14:33

آموزش به کودکان فاقد شناسنامه به همت نیروهای جهادی

مسئول دفتر آموزش پیش دبستانی و دبستانی وزارت آموزش و پرورش از آموزش کودکان فاقد شناسنامه به همت نیروهای جهادی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد محمدی، مسئول دفتر آموزش پیش دبستانی و دبستانی وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری معاون آموزش ابتدایی با موضوع برنامه‌های معاونت ابتدایی در سال تحصیلی جاری و تبیین دستاوردهای معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در خصوص سامانه بررسی و رصد سطح سواد شهید پازوکی گفت: در سامانه شهید پازوکی به ترتیب آمار بر اساس اطلاعات کشور، وضعیت دانش آموزان در منطقه و استان قابل تفکیک است. این آمار به صورت کلی از سوی سازمان ثبت احوال و آمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل از سوی وزارت آموزش و پرورش اعلام شده است. ما بر اساس کد ملی هر دانش آموز وضعیت تحصیلی وی را رصد خواهیم کرد.

محمدی افزود: برای مثال به صورت کلی در سراسر کشور ۹۶ دانش آموز دختر به دلیل ازدواج از تحصیل در مقطع ابتدایی بازماندند؛ در سامانه مشخص است که این ۹۶ نفر متعلق به کدام استان‌ها و کدام مناطق کشور هستند؛ اسمشان چیست و در کدام استان ساکن اند یا راه حل جذب این ۹۶ نفر چیست. همچنین برای مثال کودک کار به صورت دقیق مشخص است که چند کودک ترک تحصیل کرده است؛ چند کودک تحت پوشش کمیته امداد است یا چند کودک تحت پوشش بهزیستی است.

مسئول دفتر آموزش پیش دبستانی و دبستانی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: در این سامانه دسترسی به همه نهادهای مسئول هم داده شده است. سازمان برنامه و بودجه، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری به این اطلاعات دسترسی دارد امکان رصد آنها وجود دارد زیرا همه متعهد هستیم که تحصیل حضوری دانش آموزان بازمانده از تحصیل را فراهم کنیم.

محمدی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص تعیین تکلیف دانش آموز و کودکانی که در مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور فاقد شناسنامه و مدارک هویتی هستند؛ گفت: آمار این کودکان را که خصوصاً در سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان رضوی است علاوه بر اطلاعات آموزش و پرورش و ثبت احوال از طریق اطلاعات نیروهای محلی، بسیج و نیروهای جهادی و ۲۲ هزار همکار بسیجی بسیج فرهنگیان که کامل پشت طرح شهید محمودوند هستند؛ رصد کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه فعلاً قادر به بیان آمار این تعداد از دانش آموزان فاقد مدارک هویتی نیستیم؛ گفت: با این وجود به همت نیروهای محلی و همکاران ما در بسیج فرهنگیان و حلقه‌های مردمی در استان سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان رضوی تنها به اطلاعات ثبت احوال اکتفا نکردیم و به این تعداد از کودکان ۶ تا ۱۱ سال که عدد قابل توجهی هم است؛ آموزش‌های خود را شروع کردیم و پس از تأیید مقامات مسئول کنند آمادگی این را داریم که این اطلاعات را در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1027753