payvar
19 بهمن 1401 - 14:18

نخستین سایت ۵G در استان تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود

مدیرعامل مخابرات منطقه ایلام از راه‌اندازی نخستین سایت ۵G در استان خبرد اد و گفت: ‌‌‌شبکه نسل‌‌ پنج‌ ‌تلفن‌‌ همراه ‌۵G،‌ دارای‌ مزایایی‌ نظیر‌ سرعت‌ بیشتر، تاخیر کمتر، تعداد و تراکم بالاتر و شبکه پایدار است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم از ایلام، سید شهاب‌الدین نبی‌پور امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه شبکه نسل‌‌ پنج‌ ‌تلفن‌‌ همراه ‌5G،‌ دارای‌ مزایایی‌ نظیر‌ سرعت‌ بیشتر، تاخیر کمتر، تعداد و تراکم بالاتر و شبکه پایدار است، اظهار داشت: این مزایا منجر به دستیابی به پهن باند سریع‌تر در همه جا و بهره‌گیری از اینترنت اشیای انبوه و همچنین مدیریت خدمات حیاتی می‌شود.

وی با بیان اینکه 11 پروژه مخابرات منطقه ایلام در دهه فجر در حال افتتاح است، افزود: این پروژه‌های عمرانی با اعتبار یک هزار و 817 میلیارد ریال افتتاح می‌شوند.

نبی‌پور احداث 8 ایستگاه مخابرات سیار (سایت BTS موبایل) را از مهمترین این پروژه‌ها خواند و افزود: پروژه FTTC شهر سرابله شامل نصب و راه‌اندازی 13 دستگاه کافو نوری IP-Base جهت واگذاری سرویس‌های با کیفیت مکالمه، ADSL ,VDSL و سرویس‌های دیتای تجاری در این ایام افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به اینکه فیبر نوری کیفیت و دوام بالای دارد افزود: اجرای 176 کیلومتر فیبررسانی به سایت‌های اپراتوری و مراکز مخابراتی روستایی(USO) در سراسر استان و همچنین ارتقای ظرفیت پهنای باند و بهینه‌سازی 15 ایستگاه مخابرات سیار (سایت BTS موبایل) و ایجاد مسیر پروتکشن فیبر نوری ارتباطی ایلام - ارکواز - میمه و پهله زرین‌آباد از دیگر اقدامات شرکت مخابرات در دهه فجر است.

مدیرعامل مخابرات منطقه ایلام همچنین پروژه NGN (نصب و راه‌اندازی سافت سوئیچ جدید در مرکز استان) با اعتبار 20 میلیارد ریال، پروژه راه‌اندازی تجهیزات اکتیو FTTH (ایلام، دهلران و شباب) با اعتبار 20 میلیارد ریال و خاکی کردن فیبر نوری ایلام به شهرک شهید کشوری به طول یک کیلومتر با اعتبار 5 میلیارد ریال آماده بهره‌برداری است.

وی با بیان اینکه پروژه توسعه سیستم‌های انتقال استان از دیگر پروژه‌های مهم قابل افتتاح است، تصریح کرد: پروژه فیبر دسترسی به تعداد 15 سایت همراه اول در سطح استان جهت ارائه اینترنت با پهنای باند بیشتر و با کیفیت بالاتر در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

انتهای پیام/180/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1027713