payvar
19 بهمن 1401 - 13:00

دستور رئیس جمهور برای استفاده از سرریز فناوری فضایی در صنایع دیگر / زارع‌پور: با پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، دولت تبدیل به یک اتاق شیشه‌ای شده است

وزیر ارتباطات از دستور رئیس جمهور برای استفاده از فناوری‌های فضایی در صنایع دیگر خبر داد و گفت: پرتاب هر ماهواره برای ما اقتداری به همراه دارد و نشان می‌دهد که چگونه جمهوری اسلامی ایران در اوج تحریم‌ها به این مرحله رسیده است.

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر با اشاره به نخستین پرتاب ماهواره بومی با ماهواره بر بومی در ۱۴ بهمن ۱۳۸۷ گفت: این اولین قدم برای ورود به باشگاه فضایی و به جمع کشورهایی بود که چرخه کامل صنعت فضایی را در اختیار دارند و اگر بخواهیم  به یک قدرت برتر تبدیل شویم باید با شتاب این مسیر را ادامه دهیم.
وی با اعلام اینکه در یک سال اخیر شش پرتاب فضایی در کشور انجام شده است که تاکنون سابقه نداشته، افزود: بخشی از این پرتاب ها تحقیقاتی و بخشی نیز عملیاتی بوده است.
زارع پور با گرامیداشت یاد شهید طهرانی مقدم و شهدای سازمان فضایی تصریح کرد: در این مسیر باید قدردان ایثارگری و تلاش شهدایی باشیم که باعث شدند ما به جایگاه کنونی در صنعت فضایی دست پیدا کنیم.
وزیر ارتباطات با اشاره به یکی از هدف‌های تعیین شده در برنامه ده ساله فضایی برای دستیابی به مدار ژئو (مدار بیش از ۳۶ هزار کیلومتر) اظهار کرد: ان شاء الله در دولت سیزدهم برنامه داریم برای دستیابی به این مدار در ابتدا پرتاب‌های تحقیقاتی را انجام دهیم و مطابق اهداف برنامه ۱۰ ساله فضایی باید با یک ماهواره‌بر بومی، یک ماهواره بومی را در مدار ژئو قرار دهیم.
وی از اهتمام رییس جمهور برای پیگیری پیشرفت‌های صنعتی فضایی یاد کرد و افزود: آقای رئیس جمهور شخصا پیگیر پیشرفت صنعت فضایی هستند و بارها از من در این مورد سوال کردند و خوشبختانه بعد از یک دوره ۱۰ ساله فترت، شورای عالی فضایی در کمتر از یک سال گذشته دو بار  به ریاست رئیس جمهور تشکیل جلسه داده است و این نشان دهنده توجه ویژه دولت سیزدهم به صنعت فضایی است.
زارع پور با بیان اینکه تلاش داریم تا پایان سال یک پرتاب دیگر داشته باشیم، گفت: پرتاب هر ماهواره برای ما اقتداری به همراه دارد و نشان می‌دهد که چطور جمهوری اسلامی ایران در اوج تحریم‌ها به این مرحله رسیده است.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه فناوری‌های فضایی بالاترین استانداردها را دارد و از پیچیده‌ترین فناوری‌ها برخوردار است، خاطرنشان کرد: موضوع دیگر سرریز فناوری‌های پیشرفته فضایی در صنعت‌های دیگری چون لوازم خانگی و خودروسازی است که بنا به دستور رئیس جمهور باید با همکاری با وزارت صمت نسبت به احصای کاربرد فناوری‌های فضایی در بخش‌های دیگر اقدام شود که البته بخشی از آن انجام شده و بخشی دیگر نیز در دست اقدام است.
وی به تنوع کاربردهای فناوری‌های فضایی اشاره کرد و افزود: یکی از کاربردهای فناوری‌های فضایی استفاده در شناسایی پدیده زمین‌خواری است که هم‌اکنون در پنجره واحد زمین این موضوع در دست اقدام است و  به زودی با استفاده از تصاویر ماهواره خیام امکان شناسایی ساخت و سازهای غیرمجازی که در نقاط مختلف صورت می‌گیرد با بهره‌گیری از  تحلیل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی فراهم خواهد شد.
زارع پور با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان به صنعت فضایی کمک می‌کنند، تصریح کرد: بدون حضور بخش خصوصی این دستاوردها در حوزه فضایی حاصل نمی‌شود و باید برای اقتصادی کردن این صنعت بیشتر از بخش خصوصی استفاده شود.
وزیر ارتباطات استفاده از فناوری فضایی در حوزه کشاورزی را باعث ارتقای بهره‌وری در کشت محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: با استفاده از این فناوری می‌توان با دقت بالایی اقدام به تخمین میزان کشت محصولات مختلف کشاورزی کرد.
وی در ادامه در تشریح دستاوردهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال‌های بعد از انقلاب به دست‌یابی به دانش تعمیر فیبرهای دریایی دارای برق اشاره و خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بیش از ۲۹ میلیون مشترک تلفن ثابت و بیش از ۱۴۵ میلیون مشترک فعال تلفن همراه در کشور داریم که البته به دلیل تمرکز توجه‌ها بر توسعه ارتباطات همراه به‌خصوص در یک دهه گذشته، در حوزه ارتباطات ثابت عقب‌ماندگی‌هایی داریم که تلاش داریم با اجرایی کردن طرح توسعه ارتباطات مبتنی بر فیبرنوری که از یک سال گذشته آغاز شده است، این عقب ماندگی را جبران کنیم.

زارع پور با بیان اینکه تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری برای استفاده مردم از سرعت‌های چند صد مگابیتی فراهم می‌شود، تصریح کرد: هم اکنون قریب به ۲/۵ میلیون پوشش مبتنی بر فیبرنوری ایجاد و سال آینده بخش عمده‌ای از هدف‌گذاری انجام شده محقق می‌شود.

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه هم اکنون نزدیک به ۹۰ درصد روستاهای بالای بیست خانوار به اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند، گفت: بعد از ایجاد پوشش صددرصدی روستاها تا هفته دولت سال آینده، در گام بعد ارتقای کیفیت پوشش ایجاد شده را در روستاهای سراسر کشور دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در ابتدای امسال ۱۶ اولویت بومی‌سازی را اعلام کردیم و شرکت‌های دانش‌بنیان در حال کار روی آن‌ها هستند، اظهار کرد: تا الان حدود ۹۲ درصد دستگاه‌های کشور به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شده‌اند و بیش از ۳۰ درصد خدمات خود را از این طریق ارائه می‌دهند و برنامه داریم تا سال آینده ضمن ارائه صددرصدی خدمات دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، 20 درصد از این خدمات هوشمندسازی شود که یعنی با یک بار احراز هویت، برای ارائه خدمات مدارک هویتی دریافت نشود و تمام استعلامات بدون نیاز به حضور فیزیکی انجام شود.

زارع پور راه‌اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند را تبدیل دولت به یک اتاق شیشه‌ای دانست و تصریح کرد: با این کار ضمن کاهش جدی مراجعات که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه و مصرف انرژی می‌شود، زمینه‌های فساد از میان برداشته می‌شود.

وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به استفاده چشم‌گیر مردم از پلتفرم‌های داخلی، گفت: با حمایت‌های وزارت ارتباطات و دیگر دستگاه‌ها و همچنین به همت جوانان متخصصی که در شرکت‌های دانش‌بنیان مدیریت این پلتفرم‌ها را برعهده دارند، هم‌اکنون پلتفرم‌های داخلی پاسخگوی نیاز مردم هستند و روزانه میلیون‌ها کاربر از آن‌ها استفاده می‌کنند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1027430